Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 21.04.2005
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: (hírszerk.)
Titlul articolului: A bihari MPSZ beadványokkal harcol a kisebbségi törvénytervezet ellen
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://belpol.transindex.ro/?hir=8058


 

A Magyar Polgári Szövetség Bihar megyei szervezete április 15-én beadvánnyal fordult a Miniszterelnöki Hivatalhoz, az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz és az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalához, amelyben indítványozzák a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet diszkriminatív és a demokráciát sértő cikkelyeinek megváltoztatását.

A megyei MPSZ-szervezet azt állítja lapunkhoz is eljuttatott közleményében: kénytelenek voltak ezt az utat választani, mivel az RMDSZ, eredeti ígéretét megszegve, úgy időzítette a tervezet nyilvánosságra hozatalát és a kormányhoz való benyújtását, hogy az érintettekkel érdemi konzultációra ne kerülhessen sor. Az MPSZ diszkriminatív jellegűnek tartja a tervezet több cikkelyét, így szerintük az alapvető esélyegyenlőségi szempontok mellőzése miatt az RMDSZ törvénytervezete nem képezheti vita tárgyát. Ezért több kifogásolt cikkely megváltoztatását kérik.

A kisebbségi szervezetek bejegyzésének szabályozásakor az MPSZ-szervezet szerint a politikai pártokról szóló törvényt úgy alkalmazták a kisebbségi szervezetekre, hogy figyelmen kívül hagyták az illető közösségek számarányát és területi eloszlását. A közlemény rámutat: míg egy párt bejegyzéséhez elég, ha a lakosság 0,11%-a (25 ezer személy) alapítő tagjuk. Egy kisebbségi szervezetnél a kisebbség létszámának 10%-át követelik meg. Az esélyegyenlőséget szem leőtt tartva az MPSZ szerint a magyar kisebbségi szervezetek bejegyzéséhez elegendő kellene legyen 1575 alapító tag. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a magyar és a roma kisebbségen kívül a többi kisebbség csak az ország 2-3 megyéjében van jelen, tehát eleve fizikai képtelenség számukra 15 megyéből tagokat toborozni.

A Nemzeti Kisebbségek Tanácsára vonatkozó cikkelyeket szintén kirekesztőnek tartják, mert lehetetlenné teszik, hogy a Tanács jelenlegi tagjain kívül más kisebbségi szervezetek is azzá válhassanak. Indítványozzák azt is, hogy a majdani törvény által biztosítandó autonómia-jogosítványok kizárólagos letéteményese a Kulturális Autonómia Nemzeti Tanácsa vagy a Kulturális Autonómia Helyi Tanácsa legyen, amelyet/amelyeket a választási törvények által meghatározott módon, a helyhatósági, illetve a parlamenti választásokkal egyidőben, azok szerves részeként választanak meg. Az autonómia tanácsok megválasztásánál jelölteket ne csak a bejegyzett kisebbségi szervezetek állíthassanak –kéri az MPSZ –, hanem mindazon civil szervezetek is, amelyek bizonyítottan szerepet vállalnak az illető nemzeti kisebbség életében.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.